Tryptyk w salonie, czyli fotoobraz w nowoczesnej odsłonie

Tryptyk w salonie, czyli fotoobraz w nowoczesnej odsłonie

 

Salon jest pomieszczeniem, na którego aranżacji i wyglądzie zależy nam zdecydowanie najbardziej. Jest to w końcu pomieszczenie reprezentacyjne, skupiamy więc sporo uwagi na tym, by było ono urządzone w stylowy sposób. Nieodzownym elementem każdej aranżacji wnętrza są dekoracje. Coraz częściej miejsce standardowych obrazów na ścianie zajmują stylowe tryptyki wykonane z fotoobrazów. Czym są i dlaczego są aż tak popularne?

Moda na tryptyki

 

Z pewnością będzie zaskoczeniem fakt, że tryptyk, czyli podzielony na trzy części obraz, znany jest nam już od czasów średniowiecza. Już wtedy obrazy powstawały właśnie w tej formie, jako wyjątkowo emocjonalne i pełne wyrazu. Samo słowo „tryptyk” oznaczało nastawę ołtarzową zlożoną z trzech części. Dzisiaj moda na tryptyki trwa nadal w niezmienionej niemal formie. Tryptyk nadal przyjmuje formę wieloczęściowego obrazu bądź trzyczęściowej kompozycji złożonej z różnych obrazów.

Tryptyk, czy może dyptyk?

 

Warto podkreślić, że tryptyk nie jest jedynym sposobem dzielenia dzieła na mniejsze części. Równie dobrze obraz można podzielić na dwie części- wówczas mowa jest o dyptyku. Można także podzielić obraz na większą liczbę kawałków, co nazywa się poliptykiem. To, jaki układ wybierzesz, zależne będzie przede wszystkim od efektu, jaki chcesz uzyskać, ale także od metrażu salonu.

O czym pamiętać, wybierając tryptyk do salonu?

 

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, pamiętaj o zastanowieniu się pod kątem metrażu pomieszczenia i ściany, którą chcesz ozdobić. Pamiętaj o tym, że tryptyk wygląda najlepiej, gdy odległość pomiędzy dwoma jego częściami wynosi minimum 3 cm. Taka przerwa jest istotna dla uzyskania wrażenia przestrzeni i lekkości.

Jaka grafika nadaje się na tryptyk?

 

Masz wiele możliwości. Możesz zastosować fotografię jakiegoś motywu w różnych ujęciach. Możesz jednak także wykorzystać 3 zupełnie różne, ale pasujące do siebie fotografie. Skąd je wziąć? Tutaj również masz dwie możliwości. Możesz skorzystać z banku zdjęć, w którym dostęp do milionów grafik wysokiej jakości jest zupełnie darmowy. Możesz jednak również wykorzystać własne, ulubione fotografie, wykonane np. nad morzem. Wiele osób uważa, że tryptyk wykonany z własnych zdjęć jest bardziej wartościowy, bo niesie ze sobą zawsze jakiś ładunek emocjonalny.  

Ciekawe motywy w formie tryptyku

 

Często się zdarza, że chcemy wyróżnić swoją ścianę czymś wyjątkowym, ale nie do końca wiemy tak naprawdę jaki motyw będzie odpowiedni, dlatego przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie kilka propozycji, które warto wziąć pod uwagę przy podjęciu takiego wyboru.

Krajobraz leśny jako tryptyk na ścianie

Las od zawsze stanowi dla nas zagadkę i często lubi wzbudzić poczucie tajemniczości i będzie świetnym wyborem na Twojej ścianie.

Panorama miasta jako tryptyk na ścianie

Amerykańskie miasto takie jak Los Angeles zawsze wzbudzało tak zwany „American Dream”, więc w naszej ofercie z pewnością znajdziecie swoje ulubione miasto w ciekawych ujęciach.

Księżyc jako tryptyk na ścianie

Nie zabraknie u nas na pewno kosmicznych motywów, odległych planet oraz naturalnie tytułowego księżyca. Podzielenie takiego motywu na kilka części z pewnością rozświetli Wam samopoczucie oraz pomieszczenie.

 

Dlaczego warto postawić na fotoobraz w formie tryptyku?

 

Wielu z nas posiada w swoim domu dekoracje z fotoobrazów, które po dłuższym czasie mogą się po prostu znudzić. Rozwiązaniem jest tutaj tryptyk, który zawsze można powiesić nieco inaczej. Jeżeli tryptyk składa się z 3 zdjęć pozornie ze sobą nie połączonych, masz ogromne pole do popisu. W sieci znajdziesz całe mnóstwo dostępnych szablonów układów takich dekoracji. Możesz także wymyślić swój układ i zastosować swoje ulubione zdjęcia. Taka dekoracja stanie się w pełni spersonalizowana, zgodna z Twoimi upodobaniami i temperamentem. Tryptyk z fotoobrazów to zdecydowanie jeden z bardziej interesujących trendów, które obecnie podbijają nasz rynek. Warto postawić na tryptyk do swojego salonu, by stworzyć w jego wnętrzu wyjątkową aranżację.

Czytaj także: