/ Blog

Jak dbać o foto obrazy na płótnie?

 Jak dbać o foto obrazy na płótnie?

Stylizacje wnętrz i wykorzystywane w nich elementy dekoracyjne zmieniają się niemalże z roku na rok. Foto obrazy na płótnie to przykład jednych z obecnie chętniej wykorzystywanych dodatków. Ich powodzenie związane jest z dużą praktycznością, niską ceną i oszałamiającym efektem dekoracyjnym. Co może być bowiem bardziej pożądane we wnętrzu od fotografii naniesionej na płótno? Efekt to jednocześnie klasyczny i nowoczesny – czyli zgodny z współczesnymi trendami. Aby jednak owa dekoracja cieszyła oko przez długie lata, warto pomóc jej zachować świeżość.

Sposób na kurz

Jak każdy obraz czy inna ozdoba ścienna, foto obraz na płótnie jest szczególnie lubiany przez kurz. Na jego bokach, a także nierównościach materiału z przodu i z tyłu chętnie, często i gęsto osadzają się drobinki kurzu, które tym trudniej usunąć, im dłużej pozwolimy im tam osiadać. Wiszący na ścianie foto obraz najlepiej jest zatem systematycznie omiatać pędzelkiem lub specjalną szczoteczką do kurzu. Podczas czyszczenia warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego górną i boczne krawędzie, bo to tam właśnie zwykle kurzu jest najwięcej. Dla ułatwienia i poprawienia wydajności naszych „prac konserwacyjnych” można użyć dodatkowo sprzężonego powietrza w spray’u, które ułatwi pozbycie się drobinek kurzu z nawet najmniej dostępnych miejsc.

Foto obraz z wilgocią jak pies z kotem

Ze względu na wykorzystany do produkcji materiał, foto obrazy na płótnie nie lubią się z wilgocią, przede wszystkim w połączeniu z detergentami. Warto zatem unikać przecierania wilgotną szmatką, gąbką czy używać do wyczyszczenia spray’ów w płynie. Ze względu na to ograniczenie, warto przemyśleć miejsce, w jakim zawiesimy foto obraz, aby nie był on narażony na trwałe bądź po prostu trudne do usunięcia zabrudzenia, ale także nasiąknięcie wodą. Przy zachowaniu tej zasady, ściana ozdobiona foto obrazem na płótnie będzie prezentować się efektownie przez wiele lat, w każdym świetle i o każdej porze roku, płótno zachowa swój urok, a nadrukowana na nim fotografia pozostanie tak żywa, jak obiekt, który został na niej uwieczniony.

Czytaj także: