Dekoracje w stylu skandynawskim

Mniej znaczy więcej


We wnętrzu utrzymanym w stylu skandynawskim dekorację są ważnym elementem wystroju, chociaż wydawać się może, że odgrywają znikomą rolę. Faktycznie bibelotów i ozdób jest niewiele: nie ma miejsca na przepych, dodatki mają być funkcjonalne i wprowadzać przyjemną atmosferę. Dlatego nie sposób wyobrazić sobie salonu czy sypialni w stylu skandynawskim bez miękkich poduszek i ciepłego koca. Tekstylia powinny być wykonane z przyjemnego w dotyku, najlepiej naturalnego, materiału. Możemy wybrać stonowane, neutralne beże i szarości, lub postawić na skupiający całą uwagę geometryczny wzór. Domową atmosferę w oczywisty sposób wprowadzą mięsiste zasłony, poduszki i narzuty ale warto również zadbać o bieżnik lub obrus na stół. Taki dodatek w intensywnym odcieniu, na przykład czerwieni, stworzy ciekawy kontrast dla bieli wnętrza i oczywiście ochroni meble przed zniszczeniami.


Niech stanie się światłość


W krajach skandynawskich przez większość czasu jest ciemno, dlatego ich mieszkańcy lubią rozświetlać swoje domy, nawet ściany, meble i podłogi wybierają w jasnych kolorach. Światło jest niezbędne, ale w stylu skandynawskim posiada walory estetyczne i jest ozdobą samą w sobie. Oprócz oczywistych lampek i żyrandoli przy dekoracji wnętrz warto skupić się na mniejszych źródłach blasku, takich jak lampiony i świece zapachowe. Płomień świecy wprowadzi do wnętrza wyjątkową atmosferę i pomoże się zrelaksować zwłaszcza po ciężkim dniu w pracy czy w szkole. Gdy zdecydujesz się na świece, możesz zaszaleć z ozdobnymi świecznikami. Jeśli wybierzesz szklane lampiony dodasz swojemu wnętrzu nieco nowoczesności a w przypadku ażurowych lub pomalowanych w kwiatowe wzory, uzyskasz romantyczny klimat.

 

Prosta sprawa


Główną ozdobą na ścianach mieszkań w skandynawskim stylu są obrazy i zdjęcia. Nic w tym dziwnego, każdy z nas ma zdjęcie ważne dla siebie, które chciałby wyeksponować w szczególny sposób. Możesz wybrać klasyczne ramy czy antyramy, albo zdecydować się na coraz popularniejsze wydruki na płótnie. Twoje ulubione zdjęcie w łatwy sposób przeobrazisz w niebanalną dekorację [www.wydrukinasztuki.pl/uploads]. Gwarantujemy, że wtedy wnętrze stanie się miejscem wyjątkowo domowym, oryginalnym i przytulnym.
Jeśli wolisz bardziej uniwersalne grafiki, możesz wybrać spośród szerokiej bazy gotowych motywów. Styl skandynawski unika klasycznych obrazów przedstawiających panoramiczne krajobrazy czy reprodukcji słynnych dzieł. Stawiaj na nowoczesne jednobarwne grafiki lub minimalistyczne motywy roślinne i zwierzęce. Ludzie północy żyją w zgodzie z naturą i plakaty czy obrazy często przedstawiają leśną florę i faunę, ale w minimalistycznym wydaniu, na przykład czarno-białej wersji w stylu one line.

Czytaj także: